Wyszukiwanie zaawansowane

Autor Wątek: czy ktoś z was miał jedynie fotografa? bez kamerzysty?  (Przeczytany 19962 razy)

Listopad 27, 2011, 23:01:20
Odpowiedź #15

Offline Marzycielka

• Uzytkownicy | uzależnieni

• 6115
czy ktoś z was miał jedynie fotografa? bez kamerzysty?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 27, 2011, 23:01:20 »
zolsana, popieram w 100%. Moim zdaniem zdjęcia nie oddają wszystkiego.

Listopad 28, 2011, 02:18:41
Odpowiedź #16

Offline CamON

• Usługodawcy

• *

• 42
    • http://www.camon.pl
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 28, 2011, 02:18:41 »
Powiem więcej - co raz częściej się zdarza, że na ślubie/weselu nie ma fotografa (!) :)  Jest tylko film, a zdjęcia robi ktoś z rodziny - pasjonat.

Po prostu są ludzie którzy wolą film - ruchome wspomnienia i są tacy co wolą ja w wersji zatrzymanej  :fotka:

Trudno powiedzieć co lepsze... (jesli film i foto są na równym poziomie)

Listopad 28, 2011, 08:27:39
Odpowiedź #17

Offline mmstudio

• Usługodawcy

• *

• 67
    • http://www.mmstudio.net.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 28, 2011, 08:27:39 »
Cytat: "CamON"
Powiem więcej - co raz częściej się zdarza, że na ślubie/weselu nie ma fotografa (!) :)  Jest tylko film, a zdjęcia robi ktoś z rodziny - pasjonat.

Po prostu są ludzie którzy wolą film - ruchome wspomnienia i są tacy co wolą ja w wersji zatrzymanej  :fotka:

Trudno powiedzieć co lepsze... (jesli film i foto są na równym poziomie)

Dobrze powiedziane Marcin...
Film zarówno jak i zdjęcia to rzecz gustu. Zgadzam się, że lepiej wziąść dobrego fotografa niż kiepskiego kamerzystę i tak samo jest w drugą stronę...:)) Oczywiście mozna by tutaj dyskutować nad wyższością jednego nad drugim ale tak jak mówiłem to rzecz gustu. Poza tym może urażę tutaj niektórych fotografów (nie mam takiego zamiaru) ale dobry film jest trudniej zrobić niż dobre zdjęcia, nie wspominając o tonie sprzętu, który trzeba ze sobą zabrać:)
A swoją drogą tez mam sporo ślubów gdzie nie ma fotografa ale tak jak mówiłem wcześniej to rzecz indywidualna każdej PM...:))

Pozdrawiam
Maciej

Listopad 28, 2011, 08:54:05
Odpowiedź #18

Offline Hania

• Użytkownicy | wkręceni

• 272
    • http://www.fotoimpress.pl
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 28, 2011, 08:54:05 »
Cytat: "CamON"

Niestety zdjęcia takiego "pasjonata" najczęściej są tylko zwykłymi pstrykami, bez wyczucia kadru, bez odpowiedniego naświetlenia, bez opowiedzenia historii itd.itd. Aby wykonywać dobrą fotografię ślubną nie wystarczy być pasjonatem pstrykającym motylki, kwiatki i ciotki na przyjęciach rodzinnych. Bo reportaż (i do tego ślubny) rządzi się zupełnie innymi prawami, zupełnie innym tempem pracy i wymaganiami sprzętowymi, niż posiada przeciętny "pasjonat" fotografii.

Nam z drugiej strony w przypadku 80-90% ślubów zdarza się, że nie ma filmowca, a jeśli już jakiś jest to "pasjonat" z rodziny z minikamerką. O rezultatach takiej "pasji" się nie wypowiadam, bo nie miałam jeszcze okazji oglądać filmu ślubnego z ręki rodzinnego pasjonata ;) . Ale podejrzewam, że efekty są takie same, jak w przypadku rodzinnego foto-amatora ;) .

Ja jestem zdania, że jeśli PM ma mocno ograniczony budżet na foto+video, to lepiej w całości przeznaczyć go albo na dobrą oprawę fotograficzną albo na dobrego filmowca. Dzielenie budżetu pomiędzy przeciętne zdjęcia i przeciętny film żeby "jakaś pamiątka była" moim zdaniem nie ma większego sensu.
Fotografia ślubna w Polsce i za granicą: www.fotoimpress.pl , www.fb.com/fotoimpress | Serwery, sieci internetowe, telefonia VoIP: www.link-net.pl

Listopad 28, 2011, 09:04:49
Odpowiedź #19

Offline Hania

• Użytkownicy | wkręceni

• 272
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 28, 2011, 09:04:49 »
Cytat: "mmstudio"
Poza tym może urażę tutaj niektórych fotografów (nie mam takiego zamiaru) ale dobry film jest trudniej zrobić niż dobre zdjęcia, nie wspominając o tonie sprzętu, który trzeba ze sobą zabrać:)

Dobry fotograf też przeważnie ma ze sobą sporo sprzętu - fakt, że nie jest to wielka kamera, ale z drugiej strony coraz częściej dobrzy filmowcy kręcą aparatami, prawda? Więc nie ma sensu licytować się do ilości sprzętu.

Jeśli chodzi o wypowiedź, że trudniej zrobić dobry film niż dobre zdjęcia - zdecydowanie się nie zgodzę. Uważam, że zarówno dobre zdjęcia jak i dobry film jest tak samo trudno zrobić (pomijam sprawę obróbki/montażu, bo tego akurat można się wyuczyć). Dobre zdjęcie to nie jest prosta sprawa - większość mniej lub bardziej ważnych momentów na ślubie i weselu to dosłownie chwila - jeśli fotograf nie umie się sprawnie i dobrze posługiwać swoim własnym sprzętem (a często niestety się tak zdarza), nie ma dobrego "oka", wyczucia momentu itd.-to NIE jest wstanie zrobić dobrego zdjęcia (choćby nie wiem jakim pasjonatem był),a dana chwila się już przecież nie powtórzy.
Fotografia ślubna w Polsce i za granicą: www.fotoimpress.pl , www.fb.com/fotoimpress | Serwery, sieci internetowe, telefonia VoIP: www.link-net.pl

Listopad 28, 2011, 09:22:00
Odpowiedź #20

Offline 2pi.pl

• 832
    • fotografia ślubna poznań - 2pi.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 28, 2011, 09:22:00 »
w tym roku na ok 60% naszych ślubów nie było kamerzysty

Listopad 28, 2011, 09:53:04
Odpowiedź #21

Offline kroliczek

• 2996
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 28, 2011, 09:53:04 »
a ja sobie nie wyobrazam nie miec kamerzysty i do tego takiego jak Art Media Studio.
wiem ze zalowalabym

Listopad 28, 2011, 12:45:38
Odpowiedź #22

Offline mmstudio

• Usługodawcy

• *

• 67
    • http://www.mmstudio.net.pl
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 28, 2011, 12:45:38 »
Cytat: "Hania"
Dobre zdjęcie to nie jest prosta sprawa

Jak najbardziej się z tym zgadzam i nie neguję tego :) . Mi chodziło bardziej o samą reporterkę, gdzie fotograf w jakichś ważniejszych momentach ma większe pole manewru niz operator kamery. Ty możesz zrobić serię zdjęć podczas przysięgi i nie przejmujesz się, że któreś nie wyjdzie. Mi przysięga musi wyjść w całości i do tego z dźwiękiem. Sprawa jest prostsza gdy robimy to na dwie kamery ale co w sytuacji gdy klient wybiera opcję (tańszą) na jedną kamerę? Tutaj już nie jest prosta sprawa. :)
pomijam sprawę obróbki/montażu, bo tego akurat można się wyuczyć

To stwierdzenie świadczy o Twojej niewiedzy na temat montażu. Tego nie wystarczy się nauczyć. Tutaj trzeba mieć wyczucie i dobry smak tak samo jak przy komponowaniu kadrów:)
fakt, że nie jest to wielka kamera, ale z drugiej strony coraz częściej dobrzy filmowcy kręcą aparatami, prawda?

Prawda jest taka, że taka lustrzanka z całym osprzętem do filmowania nie jest dużo lżejsza od kamery:) Pisząc o sprzęcie nie miałem na myśli kamery tylko cały dodatkowy sprzęt, którego już Ci tutaj wymieniać nie będę:)
Poza tym w tym watku nie chodzi o to aby sie licytować kto ma trudniejszą pracę tylko która z pamiątek (Foto/Video) jest ważniejsza dla PM:))

Pozdrawiam
Maciej

Listopad 28, 2011, 12:47:51
Odpowiedź #23

Offline www.slubny-reportaz.pl

• Użytkownicy

• **

• 72
    • http://www.slubny-reportaz.pl
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 28, 2011, 12:47:51 »
Fotografia i filmy to dwa  różne od siebie środki przekazu.

Na naszym ślubie też nie miało być  kamery (rok 1998)

Nie było też z naszej strony parcia na film w dniu ślubu. Jednak dzięki mojej wspaniałej teściowej (a dokładnie jej bratu) był "pan" z kamerą na naszym ślubie i weselu.

Nie mieliśmy możliwości i okazji oglądania naszego filmu od kilku lat  do poprzedniej soboty, kiedy to właśnie przez czysty przypadek pojawiły się takie możliwości (znajomy podrzucił nam swoje video, a nasz  film nagrany jest na kasecie VHS).

Po tylu latach naszego małżeństwa możemy stwierdzić tylko jedno: cieszymy się  , że ten film powstał i sądzę, że  ostateczna ocena tego czy taki film ma powstać czy nie będzie mogła zostać wydana po kilku lub kilkunastu latach związku.

Moim zdaniem było warto.

Zapewniam też, że walory filmu z dnia ślubu docenią  osoby, których jeszcze nie było
z nami w dniu ślubu: nasze własne dzieci ....

Kolejny krok w naszym przypadku , to archiwizacja tej kasety na nośnik bardziej "nowoczesny" czyli skopiowanie jej na płytę DVD.

pozdrawiam
Paweł
Fotograf Poznań  - Paweł Krzemiński - http://www.slubny-reportaz.pl

Listopad 28, 2011, 12:48:02
Odpowiedź #24

maja85

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 28, 2011, 12:48:02 »
na początku chciałam mieć kamerzystę ! ale mój narzeczony przekonał mnie, że nie jest to taki istotne jak dobry fotograf ! :)

Listopad 28, 2011, 13:07:04
Odpowiedź #25

Offline Hania

• Użytkownicy | wkręceni

• 272
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 28, 2011, 13:07:04 »
Cytat: "mmstudio"

pomijam sprawę obróbki/montażu, bo tego akurat można się wyuczyć

To stwierdzenie świadczy o Twojej niewiedzy na temat montażu. Tego nie wystarczy się nauczyć. Tutaj trzeba mieć wyczucie i dobry smak tak samo jak przy komponowaniu kadrów:)

Ok, może rzeczywiście użyłam zbytniego ogólnika, w sumie w montażu jak i w obróbce każdy filmowiec/fotograf ma jakiś swój wypracowany styl. Chodziło mi tylko o to, żeby pokazać, że najważniejszą sprawą jest sam proces robienia zdjęcia/filmowania, a nie postprocessing. Niestety, niektórzy błędnie myślą, że beznadziejne zdjęcia zrobione przez amatora (źle naświetlone, źle wykadrowane, nieostre, poruszone itp.) wystarczy dać profesjonaliście do obróbki i będą cacy (analogicznie można podejść do sprawy filmu) - ale to taki offtopic.

Listopad 28, 2011, 18:09:36
Odpowiedź #26

Offline studiofuego.pl

• Użytkownicy | wkręceni

• 142
    • http://www.studiofuego.pl
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 28, 2011, 18:09:36 »
Rzeczywiście kamerzystów na ślubie często nie ma. Ja miałem na swoim, bo żona i rodzice nalegali ale oglądałem go chyba tylko raz :)

Ostatnio sam dla zabawy pobawiłem się w filmowca.
Na ślubie gdzie byłem fotografem (a nie było kamerzysty) nakręciłem trochę materiału filmowego aparatem. W kościele nie było za bardzo czasu na takie kręcenie oczywiście, ale za to na weselu już bardziej mogłem poszaleć.
Potem to się zmontowało i teraz młodzi mają dodatkową zakręconą pamiątkę  :
(jedna informacja na forum starczy o filmie) (polecam oczywiście obejrzeć w HD).    

Też się zawsze zastanawiałem co jest trudniejsze filmowanie czy robienie zdjęć.
Kamerzysta ma o tyle trudniej że musi dbać i dźwięk i ciągłość akcji, fotograf ma więcej zabawy ze światłem i bardziej poluje na momenty czy kadry.
W każdym razie dobry film tak samo trudno zrobić jak dobre zdjęcia.  

pozdrawiam
Łukasz

Listopad 28, 2011, 21:00:26
Odpowiedź #27

Offline moly25

• 1563
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 28, 2011, 21:00:26 »
Łukasz, gratulować, gratulować!! Bardzo dobrze zmontowane kawałki ;) Polecamy studiofuego.pl, jako wspaniałego fotografa, a Studio Weber wspaniałego kamerzystę :)

Listopad 29, 2011, 14:22:38
Odpowiedź #28

maja85

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 29, 2011, 14:22:38 »
koleżanka bierze ślub w grudniu i również chce samego fotografa!ale może dlatego, że chce skromnej uroczystości!  jeszcze niema go wybranego ! ale ja dzisiaj byłam na rozmowę z panem Adrianem z Retrofokus i jej polecę wieczorem! :)  ! pierwsze wrażenie bardzo dobre! a wręcz celujące! :)

ps. a poza tym jestem jej druhną! :) i cieszę się z tego bardzo gdyż znamy się od lat!

Listopad 29, 2011, 15:47:39
Odpowiedź #29

Offline Szahowa

• Użytkownicy | wkręceni

• 103
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 29, 2011, 15:47:39 »
Cytat: "kroliczek"
a ja sobie nie wyobrazam nie miec kamerzysty i do tego takiego jak Art Media Studio.
wiem ze zalowalabym

Króliczko, a możesz coś więcej napisać o Art Media Studio? Bo i ja narzeczony oszaleliśmy na punkcie tych filmików, też byśmy chcieli, żeby nasze wesele obsługiwali.
Strona o polskich produkach: www.kupujepolskieprodukty.pl