Wyszukiwanie zaawansowane

Autor Wątek: Chorwacja- Korcula  (Przeczytany 29169 razy)

Marzec 22, 2009, 18:29:45
Odpowiedź #15

małami

• Gość
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 22, 2009, 18:29:45 »
Polecam samodzielne zaplanowanie podróży do Chorwacji. Koszty nie są ogromne i człowiek jest sam sobie sterem. Jest dużo do zwiedzania i wiele miejsc gdzie można odpocząć. Można spokojnie zjechać całe wybrzeże i się poopalać. Polecam znalezienie sobie miejscówki np. w takiej miejscowości jak Makarska i wypady do takich miast jak Split, Sibenik czy Dubrownik. Dodatkowo w trasie na wybrzeże można przejechać przez Bośnie i zobaczyć takie cudowne miasta jak Sarajewo czy Mostrar. Poza tym przejazd przez Bośnie jest opłacalny gdyż benzyna jest tam tańsza niż w Chorwacji.
Ogólnie bardzo dobrze znam te rejony, więc zawsze służę radą :)

Marzec 22, 2009, 19:02:17
Odpowiedź #16

Offline stokrotka01

• Global Moderator

• 2445
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 22, 2009, 19:02:17 »
jakoś miałabym obawy jadąc sama...  :mysli: tzn bez zorganizowanej wycieczki albo z biura podróży
Chodziliśmy nie szukając się, ale wiedząc, że chodzimy po to, żeby się znaleźć…

Marzec 22, 2009, 19:06:48
Odpowiedź #17

małami

• Gość
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 22, 2009, 19:06:48 »
jakoś miałabym obawy jadąc sama...

Napisz jakie - może uda mi się trochę je rozwiać :)

Marzec 22, 2009, 19:25:17
Odpowiedź #18

Offline Vanilla!

• Uzytkownicy | uzależnieni

• 1362
    • http://www.kwiaciuszkarnia.pl
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 22, 2009, 19:25:17 »
małami czy znasz może jakie są tam temperatury w drugiej połowie maja? Bardzo chcielibyśmy tam pojechać, ale wszystko zależy od pieniążków, jak nam się tam ułoży:)

Moja pasja... www.kwiaciuszkarnia.pl
300441210

Marzec 22, 2009, 19:35:33
Odpowiedź #19

Offline stokrotka01

• Global Moderator

• 2445
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 22, 2009, 19:35:33 »
Hmmm, tak ogólnie. Przede wszystkim: nie znam perfekcyjnie w 100% angielskiego ani niemieckiego. No myślę,że jakoś bymm się dogadała. Chodzi mi przede wszystkim o kwestie organizacyjne: organizacja noclegów, wybór hotelu, samodzielne wycieczki bez przewodnika, no i sama podróż, nie jesteśmy rewelacyjnymi kierowcami. Szczerze mówiąc balabym się,że się pogubimy w tym wielkim świcie. A mogłabyś mi powiedzieć jak taka samodzielna podróż wychodzi cenowo? Bo planujemy wakacje, tj.pisałam już w innym wątku, ale nasz budżet jest ograniczonu  :|

Marzec 22, 2009, 19:41:33
Odpowiedź #20

małami

• Gość
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 22, 2009, 19:41:33 »
Cytat: "Vanilla!"
małami czy znasz może jakie są tam temperatury w drugiej połowie maja?

W maju temperatury są porównywalne do tych polskich. Jest odczuwalna temperatura powyżej 20 stopni, ale nie am upałów. Jednak noce są jeszcze dość chłodne. Również temperatura wody w morzu nie jest super. Ja byłam na początku maja i nie wykąpałam się ani razu :(

Poza tym jest to dość kapryśna pora gdyż możecie trafić na istną porę deszczową. Polecałabym - jeśli to możliwe przesunąć wyjazd dosłownie o pół miesiąca. Wtedy jest już bezpieczniej jak chodzi o pogodę. Nie ma jeszcze upałów - wszystko pachnie lawendą i nie ma takiego zalewu turystów :)

Marzec 22, 2009, 19:44:18
Odpowiedź #21

Offline stokrotka01

• Global Moderator

• 2445
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 22, 2009, 19:44:18 »
małami, to widzę,że jesteś stałym bywalcem Chorwacji :)

Marzec 22, 2009, 20:21:18
Odpowiedź #22

małami

• Gość
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 22, 2009, 20:21:18 »
Cytat: "sandra001"
Przede wszystkim: nie znam perfekcyjnie w 100% angielskiego ani niemieckiego. No myślę,że jakoś bymm się dogadała.

Nie ma się co przejmować językiem, bo dogadać można się nawet na migi. Poza tym tam jest dużo polaków więc ludzie znają podstawy polskiego ;) Język chorwacki to jeżyk słowiański więc nie ma szoku kulturowego ;) Dodatkowo można się zaopatrzyć w taniutkie rozmówki polsko-chorwackie. Są bardzo przydatne zwłaszcza jak czegoś nie rozumiemy w restauracji czy w hotelu.

Chodzi mi przede wszystkim o kwestie organizacyjne: organizacja noclegów, wybór hotelu,

W Chorwacji najpopularniejsze są tzw. kwatery prywatne. Nie warto szukać hotelów ;) Można wcześniej zdobyć adresy i dogadać się drogą mailową. Jednak prawda jest taka, że po trasie jest tak dużo takich kwater, że jeśli człowiek nie ma nic zarezerwowanego nie musi się martwić. Wystarczy, że się gdzieś zatrzymamy i zapytamy o pokoje. ZAWSZE znajdziemy fajny nocleg. Poza tym jest bardzo dużo pol namiotowych.

samodzielne wycieczki bez przewodnika,

Miasta chorwackie są dość małe i większość atrakcji jest skupiona w jednym miejscu. Poza tym ostatnio pojawiło się bardzo dużo ciekawych przewodników. Organizacja zwiedzania poszczególnych miast to kilka wieczorów przy książce lub komputerze :)

no i sama podróż, nie jesteśmy rewelacyjnymi kierowcami. Szczerze mówiąc balabym się,że się pogubimy w tym wielkim świcie.

Wystarczy dobry GPS i wcześniejsze przejrzenie trasy na sucho np na google.maps .
Trasa jest dość prosta. W większości jedzie się prosto (i szybko) autostradami.

Do wybrzeża jest ok 1 200 km. Dużo osób robi sobie noclegi np. w Czechach lub Zagrzebiu. Wybierając trasę przez Bośnie można odpocząć właśnie tam (polecam). Jednak znam osobiście osoby, które tą trasę przejechały samodzielnie w jeden dzień ;) Jak już wspomniałam trasa jest prosta, nie ma dużo miast, w których człowiek musi być najbardziej skoncentrowany, więc o dziwo te tysiąc kilometrów człowiek nie męczy się tak jakby mogło się wydawać.

A mogłabyś mi powiedzieć jak taka samodzielna podróż wychodzi cenowo? Bo planujemy wakacje, tj.pisałam już w innym wątku, ale nasz budżet jest ograniczonu

Benzyna: w zeszłym roku przejechaliśmy pandą jakieś 4 000 km i benzyna wyniosła nas 1200 zł. Jednak my byliśmy codziennie w ruchu. I trasy były bardzo różne ;) Wszystko zależy też od tego jakie macie auto i ile ono pali.

Następna sprawa to noclegi:
kwatery prywatne: ok 20-25 euro za osobe.
kampingi : ok 15 euro (2 osoby, 1 auto, 1 namiot)

Ceny jedzenia są podobne jak w Polsce.

Ogólnie to jak mówimy o 2 tygodniach na wybrzeżu: 2 000 - 2 500 zł (opcja uśredniona, bo da się taniej i w spoko warunkach). Wycieczka zorganizowana w sezonie na 2 osoby to koszt często 2000 za ... tydzień. Chociaż przyznam, że nie jestem jakaś super zorientowana w ofertach biur podróży.

Mam nadzieję, że troszkę pomogłam :)

małami, to widzę,że jesteś stałym bywalcem Chorwacji

Bałkany to moja PASJA :)

Marzec 22, 2009, 20:24:37
Odpowiedź #23

Offline angel

• Global Moderator

• 5103
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 22, 2009, 20:24:37 »
małami, jestem pod wrażeniem  :okok:   :lol:  
Nawet nie musisz pisać, że uwielbiasz Chorwację, bo to poprostu widać :>

Marzec 22, 2009, 21:47:43
Odpowiedź #24

Offline stokrotka01

• Global Moderator

• 2445
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 22, 2009, 21:47:43 »
małami, Ty mówisz o tym jakby to była bułka z masłem  :) A mnie to jakoś przeraża ;) i te 1000 km  :boisie:
Nas interesowałby tydzień i raczej nocleg w pokoju. Namiot odpada ;) Jestem typowym "mieszczuchem"  :rotfl:

Marzec 22, 2009, 22:05:46
Odpowiedź #25

małami

• Gość
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 22, 2009, 22:05:46 »
małami, Ty mówisz o tym jakby to była bułka z masłem :) A mnie to jakoś przeraża ;) i te 1000 km :

Oczywiście nic na siłę :* Staram się rozwiać pewne wątpliwości, bo wiem, że taka samodzielna podróż to wielka przygoda, której każdemu życzę.  Przyznam, że "łatwo mi gadać", bo jestem takim wędrowniczkiem.
Takie podróże na własną rękę mogę jeszcze zareklamować tak: to bardzo ciekawe doświadczenie dla pary :) Wspólne planowanie każdego szczegółu i dodatkowo wspólne decyzje na miejscu. Można pozwolić sobie na jakieś szaleństwo, bo niewiele was ogranicza. Fajnie jest zboczyć z głównej trasy i odkryć przypadkiem najromantyczniejsze miejsce na Ziemi.  

Jest jeszcze jedna dość ciekawa opcja. Z Polsk/do Polskii można dojechać tzw. autokarem rejsowym. Na miejscu człowiek sobie organizuje czas sam. Można wynająć auto (nie znam kosztów, ale mogę się dowiedzieć), rowery, lub podróżować autobusami (komunikacja między miejscowościami na wybrzeżu jest bardzo dobra). Koszt takiego przejazdu w obie strony za 2 osoby to ok 800 zł. I na przykład dojeżdzacie do jakiejś miejscowości w okolicach Splitu i tam macie kwatere. Kiedy chcecie leżycie na plaży, a kiedy macie ochotę jedziecie do Splitu, Sibenika lub nawet Dubrownika wybranym środkiem lokomocji. Możecie zorganizować sobie rejsik na jakąś wyspę etc.
Nas interesowałby tydzień i raczej nocleg w pokoju. Namiot odpada ;) Jestem typowym "mieszczuchem"

Koszty liczyłam biorąc pod uwagę bardziej pokoje niż namioty. Wersję "all inclusive" na tydzień możecie mieć za niecałe 2 000 nawet. Jeszcze do tego właścielka pokoju napoi was rakiją i nie da zginąć :)

Marzec 22, 2009, 23:59:28
Odpowiedź #26

Offline stokrotka01

• Global Moderator

• 2445
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 22, 2009, 23:59:28 »
Cytat: "małami"
rzyznam, że "łatwo mi gadać", bo jestem takim wędrowniczkiem.

ale Ci zazdroszczę :) :)

Cytat: "małami"
Można pozwolić sobie na jakieś szaleństwo, bo niewiele was ogranicza. Fajnie jest zboczyć z głównej trasy i odkryć przypadkiem najromantyczniejsze miejsce na Ziemi.

ech i tego też :)

Dziękuję za wszystkie rady, nie ukrywam,że kuszące, kuszące...  :okok:  :lol:

Marzec 23, 2009, 07:16:58
Odpowiedź #27

Offline Mika

• Uzytkownicy | uzależnieni

• 1177
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 23, 2009, 07:16:58 »
A ja należę do tych którzy nie mają dużo czasu na wyjazdy i wolą podróże samolotem  tak więc bradzo się cieszę, że od tego roku będą z Poznania bezpośrednie połączenia czarterem do Dubrovnika:-) Rok temu musiałam lecieć z Berlina a to zawsze dodatkowych kilka godzin podróży.

Marzec 23, 2009, 08:38:04
Odpowiedź #28

doloress

• Gość
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 23, 2009, 08:38:04 »
Małami potwierdzam każde słowo!! Chorwacja jest boska, do tego mówią w zrozumiałym języku, nawet znając dobrze angielski nie musiałam go tam ani razu użyć!! Też preferuję wyjazdy samodzielne i powiem wam, że strasznie to wygląda tylko z domu!! Ja jestem typem organizatora więc szykuję taki wyjazd niemal jakbym organizowała wycieczkę dla biura podróży. Efektem końcowym wszelkich prac nad wyjazdami jest plik papierów, map, przewodników z zaznaczonymi miejscami do odwiedzenia  koniecznie, gdy starczy czasu i jak będzie go za dużo (to się nigdy nie zdarzyło :lol: ), zaplanowaną trasą przejazdu i trasą alternatywną na wszelki wypadek, sprawdzonymi cenami wszystkiego z komunikacją miejską na czele i znalezionymi wszystkimi możliwymi zniżkami, obwąchaniem ofert większości poważnych towarzystw ubezpieczeniowych i znalezieniem najkorzystniejszej oferty, zaplanowanymi posiłkami na wszystkie dni (preferujemy podróże w stylu my plus makaron i ryż żeby wyszło jak najtaniej na rzeczach prozaicznych) i ogólnie "kosztorysem metodą szczegółową" :rotfl: . A bycie panem swojego czasu- bezcenne. Jeśli się boicie spróbujcie znaleźć na wspólny wyjazd parę, która już tak jeździła lub wybrać miejsce, w którym jedno z was już kiedyś było i nie będzie takie do końca obce.

Kwiecień 05, 2009, 03:07:46
Odpowiedź #29

asik111

• Gość
Chorwacja-gdzie??
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 05, 2009, 03:07:46 »
tak dubrownik to jest to !