Wyszukiwanie zaawansowane

Autor Wątek: Chora ankieta na miesiac rzed slubem..co radzicie??  (Przeczytany 13547 razy)

Sierpień 14, 2010, 23:54:03
Przeczytany 13547 razy

karlaidamis

• Gość
Chora ankieta na miesiac rzed slubem..co radzicie??
« dnia: Sierpień 14, 2010, 23:54:03 »
dziewczyny posłuchajcie... mojego taty zona ma firme i tam pracuje taka dziewczyna ktora dzisiaj miala slub. i sluchajcie co mi zona taty powiedziala.... podkreslam ze mam brac z moim d slub w tej wlasnie samej parafii co dzisiejsza panna mloda...
a wiec do jej slub prawie by nie doszlo.. dlaczego??? bo proboszcz stwierdzil ze na miesiac przed slubem dal im do wypelnienia ankiete i bylo tam pytanie do pana mloddego CZY JESLI TWOJA ZONA CIE ZDRADZI WEZMIESZ Z NIA ROZWOD? oczywiscie pan mlody podkreslil ze tak i wiecie co?? ksiadz po paru dniach ich wezwal i powiedzial ze nie moze udzielic im sluu przez to ze pan mlody w tym pytaniu napisal ze wzial by rozwod... oni zrozpaczeni wszystko zalatwione goscie zaproszeni i co teraz??
wyorazcie sobie ze musieli isc do ksiedza i ten chlopak musial podpisac jakies oswiadczenie ze jesli zna go zdradzi to nie wezmie z nia rozwodu...
przeciez to jest najbardziej chora sprawa jaka moze byc...

Sierpień 15, 2010, 00:23:51
Odpowiedź #1

Offline Zyziulek

• Uzytkownicy | uzależnieni

• 2270
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2010, 00:23:51 »
karlaidamis, coooo?????? Co to za parafia? w Poznaniu?
nie wierzę- ale powiem tak, bo już mi się zbiera od jakiegoś czasu a to co przeczytałam przelało czarę etc.
W tej sytuacji rozumiem mieli starch, miesiąc do ślubu, goście itd- ale pamiętajmy o jednym- księża też mają jakiś tam przełożonych i na takich osłów powinno się normalnie skargę składać i ja na ich miejscu po ślubie tak bym właśnie zrobiła.
Tak samo jak czytam, że ksiądz zaśpiewał 2000 za ślub u Młodzi z płaczem i zgrzytaniem zębów mu zapłacili- dziwię się, naprawdę, jest milion kościołów i przez to że większość z nas na różne fanaberie się godzi- oni czują się bezkarni. Moim zdaniem wszyscy powinni zacząć walczyć o swoje i nie dać się. Ja mojemu księdzu powiedziałam co myślę, kiedy 3 tyg z rzędu przyjeżdżałam a biuro było zamknięte bez żadnej kartki, info nic.

karlaidamis, jeżeli Wam da taką ankietę to piszcie to co on chce przeczytać, a przy okazji możecie zapytać z jakiej paki ta ankieta i że nikt w żadnym kościele czegoś takiego nie widział, o podpisywaniu czegokolwiek moim zdaniem nie powinno być mowy.

Ale mi siadło, no wiecie co??? to przechodzi ludzkie pojęcie :szok:  :szok:  :szok:

Sierpień 15, 2010, 01:05:55
Odpowiedź #2

Offline Mufka

• 2193
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2010, 01:05:55 »
To nie jest jest sprawa, która ma jeden wymiar, jeden aspekt.

Z jednej strony:

Cytat: "karlaidamis"
oczywiscie pan mlody podkreslil ze tak

Hm...
Bierze  ślub kościelny, zakładając, że mogą być powody, dla który się rozwiedzie? Dziwne...

Bo bierze ślub przed Bogiem, w kościele, deklaruje, że będzie z tą drugą osobą zawsze - obojętnie co się zdarzy, bedzie przy niej trwał. Moim zdaniem dziwne, że koleś zaznaczył "tak". Mój Mąż z pewnością  by zaznaczył "nie". Chociażby z tego powodu, że jest pewny mnie i swoich uczuć na 100 % i to dlatego zdecydował się na ślub kościelny. Ufamy sobie, kochamy się, szanujemy - i dlatego zdecydowaliśmy się na zawarcie związku małżeńskiego w kościele, a nie w urzędzie - bo chcieliśmy nadać wagę naszej decyzji. Wiem, że są ludzie, którzy biorą ślub w kościele tylko po to, by zrobić z ceremonii przedstawienie, bo jest moda na śluby, bo ktoś miał kościelny, to ja też chcę białą suknię itd. Głupie to i smutne...

Z drugiej strony:
Postępowanie księdza zastanawiające... Nie wydaje mi się, aby takie postępowanie było słuszne.  Ksiądz - pasterz, przewodnik duchowy, powinien z góry założyć, że jeśli dwoje ludzi postanawia połączyć się przed Bogiem to robią to dlatego, że się kochają i chcą ze sobą dzielić życie. Ba! Nie wyobrażają sobie życia bez siebie! Stąd decyzja o ślubie kościelnym. Gdyby mi dano do podpisania taką ankietę  z pewnością bym odmówiła - nie dlatego, że nie wierzę, że ślubów dotrzymam - ale dlatego, że mi to uwłacza.

Sierpień 15, 2010, 09:48:35
Odpowiedź #3

kaia66

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 15, 2010, 09:48:35 »
absolutnie nie rozumiem idei takiej ankiety, ksiądz widocznie się nudzi, ale ja nie wiem co bym odpowiedziała na pytanie czy rozwiodłabym się z mężem gdyby mnie zdradził?, oczywiście kochamy się ufamy sobie,ale różnie się w życiu układa wiem że w razie kłopotów walczylibyśmy o przetrwanie związku,z doświadczenia wiem że ta walka nie zawsze jest wygrana, wracając do tematu to nadgorliwych księży u nas w Polsce dostatek i trzeba głośno mówić kiedy ktoś przekracza swoje kompetencje.
My bierzemy ślub cywilny i dla nas będzie on miał równie ważne znaczenie i podkreślał wagę naszej decyzji

Sierpień 15, 2010, 10:45:17
Odpowiedź #4

karlaidamis

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2010, 10:45:17 »
to jest parafia na sw.antoniego na starolece... ja osobiscie jestem zbulwersowana ta ankieta w ym tygodniu beda rozmawiala z ta dziewczyna co miala slun i dowiem sie wszystko dokladnie...ale ankieta jest chora poprostu...

Sierpień 15, 2010, 13:44:01
Odpowiedź #5

Offline Asia87

• 3653
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 15, 2010, 13:44:01 »
:szok:  ta sprawa rzeczywiście nadaje się do wyjaśnienia, bo to jest absurdalne! Ja wogóle bym na to pytanie nie odpowiedziała i co by mi zrobił ten "ksiądz" (o ile można go tak nazwać), powiedziałąbym mu, że biorąc ślub kościelny wogóle nie zakładam, że może dojść do zdrady, a tym bardziej nie na miesiąc przed ślubem. Nieładne takie psychologiczne zagrywki  :blee:

Sierpień 16, 2010, 10:11:01
Odpowiedź #6

Offline Zyziulek

• 2270
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2010, 10:11:01 »
Mufka,
Moim zdaniem dziwne, że koleś zaznaczył "tak". Mój Mąż z pewnością by zaznaczył "nie". Chociażby z tego powodu, że jest pewny mnie i swoich uczuć na 100 % i to dlatego zdecydował się na ślub kościelny. Ufamy sobie, kochamy się, szanujemy - i dlatego zdecydowaliśmy się na zawarcie związku małżeńskiego w kościele, a nie w urzędzie - bo chcieliśmy nadać wagę naszej decyzji.

ale przecież pytanie było jasne " co zrobisz jeśli zdradzi" a nie " czy zdradzisz żonę", albo "czy myślisz, że żona Cię zdradzi?" więc moim zdaniem to już nie ma nic współnego z zaufaniem. Księdza bardziej niż to czy będą sobie wierni interesowało czy gdyby taka rzecz się wydarzyła to się rozwiodą.

Sierpień 16, 2010, 10:20:43
Odpowiedź #7

Gap

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2010, 10:20:43 »
Dziewczyny zapominacie o jednym- NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ROZWÓD W KOŚCIELE...

Swoja droga to skoro przysięgacie "póki śmierć nas nie rozłączy" a wg naszej wiary cnota jest przebaczenie to nie można zakładać że się rozwiedziecie nawet gdyby ktoś zdradził, zabił no nie wiem co jeszcze... choć rozumiem zaznaczenie "tak" to wg Kościoła to jest nie pojęte i świadczy o tym że nie powinniście dostać ślubu choć to że kazał mu podpisać tekst "że się nie rozwiedzie" to juz przesada... to i tak nie ma żadnej mocy- skoro złamał by przysięgę daną przed Bogiem to głupim papierkiem już na pewno by sie nie przejmował.. może ksiądz zrobił to o tyle specjalnie żebyście zdawali sobie sprawę z waszych poglądów? Moim zdaniem nie każda para rozmawia na takie tematy zakładając że nie dojdzie do takiej sytuacji, a ten ksiądz może chciał Wam uświadomić np że On by Cie zostawił żebyś nigdy nie dopuściła sie zdrady? Nie wiemy co motywowało księdza choć przyznaję że sposób dziwny...

Sierpień 16, 2010, 10:59:25
Odpowiedź #8

Offline MartaK

• Usługodawcy

• *

• 927
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2010, 10:59:25 »
karlaidamis, może spróbuj to dokładnie wyjaśnić, bo odnoszę wrażenie, że to może być jakieś ogromne nieporozumienie. Nie wydaje mi się, żeby dawali do wypełnienia jakieś ankiety (chociaż kto wie??), ale w protokole z rozmów kanoniczno- duszpasterskich jest takie pytanie: Czy dopuszcza rozejście się czy separację w wypadku trudności w małżeństwie?  Może to o to księdzu chodziło, a młodzi coś pomieszali,  źle zrozumieli? Jeśli podczas spisywania takiego protokołu narzeczony odpowiedział "tak" to wg kościoła jest to przeszkoda do zawarcia związku małżeńskiego i pewnie musieli to zmienić i jeszcze raz podpisać protokół, żeby wszystko było OK.
Fotografia ślubna, portretowa, reportaż, sesje plenerowe www.martakuchcinska.pl  Fanpage  Zapraszam na blog

Sierpień 16, 2010, 11:13:33
Odpowiedź #9

Offline Mufka

• 2193
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2010, 11:13:33 »
Cytat: "kaia66"
My bierzemy ślub cywilny i dla nas będzie on miał równie ważne znaczenie i podkreślał wagę naszej decyzji

kaia66, nie chciałam nikogo urazić. Może źle się wyraziłam, bo nie deprecjonuje znaczenia ślubu cywilnego. Wręcz przeciwnie - nie jestem zwolenniczką brania ślubu w kościele tylko po to, bo tak wypada, albo bo rodzina się upiera, albo bo ktoś miał piękną suknię to i ja chcę, itd. I tym sposobem ludzie zamieniają przysięgę w kościele w cyrk. Robią z zawarcia związku małżeńskiego przedstawienie. A do komunii podczas mszy przystępuje potem garstka i od razu widać, że ci ludzie nie wiedzą po co się tam znaleźli...
Razi mnie to i uważam, że śluby cywilne są znacznie bardziej uczciwe. Są powody, dla których bierzecie taki ślub i chwała Wam za to, że wbrew sobie nie robicie z tego ważnego dnia cyrku!
Pisząc o znaczeniu i wadze podjętej decyzji miałam na myśli to, co napisała później gap - w kościele (w zasadzie) nie ma rozwodów. Niemniej nie sądze, aby ktokolwiek, zarówno ten co bierze ślub cywilny, jak i ten, który zdecydował się na ślub kościelny, myślał w przeddzień  o ewentualności rozwodu.

Cytat: "Zyziulek"
ale przecież pytanie było jasne " co zrobisz jeśli zdradzi" a nie " czy zdradzisz żonę", albo "czy myślisz, że żona Cię zdradzi?" więc moim zdaniem to już nie ma nic współnego z zaufaniem. Księdza bardziej niż to czy będą sobie wierni interesowało czy gdyby taka rzecz się wydarzyła to się rozwiodą.

Kochana, to nadal nic nie zmienia, przecież działa to w dwie strony. Mój mąż by wyśmiał tę ankietę i nie podpisalibyśmy tego. A co do drugiego zdania Twojej wypowiedzi - to zgadzam się, to nie ulega watpliowści

Sierpień 16, 2010, 11:17:28
Odpowiedź #10

Offline Zyziulek

• 2270
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 16, 2010, 11:17:28 »
Mufka, oczywiście o podpisywaniu czegokolwiek nie ma mowy, na jakiej zasadzie?

Dziwię się temu kolesiowi, że podpisał- naprawdę, chociaż rozumiem że była chwila do ślubu i taka sytuacja na pewno nie jest przyjemna i troszkę zbija z tropu.

Sierpień 16, 2010, 11:21:18
Odpowiedź #11

Offline MartaK

• Usługodawcy

• *

• 927
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 16, 2010, 11:21:18 »
Zyziulek, Mufka, a nie wydaje się Wam, że to mógł być protokół?? Protokół się przecież podpisuje i to zazwyczaj na miesiąc przed ślubem... A już nie raz się spotkałam ze stwierdzeniem Młodych, ze ksiądz im robił jakieś ankiety czy formularze - w sensie, że ten protokół spisywał:) Czasem po prostu, tak jak pisała Mufka, ludzie z rożnych przyczyn biorą ślub kościelny i nie bardzo wiedzą co, jak i po co:)
Fotografia ślubna, portretowa, reportaż, sesje plenerowe www.martakuchcinska.pl  Fanpage  Zapraszam na blog

Sierpień 16, 2010, 11:31:50
Odpowiedź #12

Martusik

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 16, 2010, 11:31:50 »
jeśli pozwolicie dołączę się do ciekawej dyskusji..
wydaje mi się, że ta ankieta, która PM tak negatywnie odebrała jest po prostu inna formą protokołu spisywanego z księdzem. Być może w tamtej parafii księża przyjęli formę ankiety.

Sprawdziłam protokół u nas na forum w wątku
http://www.poznan.forumslubne.pl/viewtopic.php?t=67
"II. Wady oświadczenia woli zawarcia małżeństwa
17. Jedność (wyłączność), nierozerwalność, sakramentalność małżeństwa, dobro potomstwa (kan. 1055, 1-2; 1056)
a) Czy chce zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła jako jedno i nierozerwalne do śmierci?
b) Czy wewnętrznie zgadza się z nauką Kościoła co do nierozerwalności i wierności? Jeżeli nie, dlaczego?
c) Czy dopuszcza rozejście się czy separację w wypadku trudności w małżeństwie?
d) Czy chce przyjąć potomstwo w małżeństwie i po katolicku je wychować?
e) Czy przyjmuje zasady etyki katolickiej w planowaniu rodziny?"

Przecież powyższe pyt. dokładnie mówią o powyższych sytuacjach, a na nie się nie oburzamy bo są zgodne z prawem kanonicznym.
Swoją droga jeśli ktoś świadomie przystępuje do sakramentu małżeństwa (ślubu kościelnego) to z nauka kościoła powinien się raczej zgadzać. Inaczej - zawsze można wziąć tylko cywilny ślub. Tak samo ważny w kontekście prawa..
Osobiście mnie te pytania nie dziwią, nasz protokół odbywał się zgodnie z wytycznymi pk i wszystkie pytania z księdzem omówiliśmy. Nasza rozmowa z księdzem była bardzo przyjemna, a nasze wątpliwości rozwiane. Gdybym dostała to w formie ankiety to nie wiem czy "wstrzeliłabym się" z odpowiedziami.

Tyle osób dziś próbuje unieważnić ślub kościelny, że nie ma co się dziwić, że Kościół się zabezpiecza, a że bez taktu - w formie ankiety.. no cóż.. :) pozdrawiam

Sierpień 16, 2010, 11:36:39
Odpowiedź #13

Offline Mufka

• 2193
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 16, 2010, 11:36:39 »
Lenam, Martusik, też myślę, że może chodzić o protokół. Bo jak już napisałam, nie wyobrażam sobie, żeby ksiądz mógł się postąpić aż tak, hm, nietaktownie.

Sierpień 16, 2010, 11:39:19
Odpowiedź #14

Offline salsera

• 1720
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 16, 2010, 11:39:19 »
Swoją drogą nam na naukach powiedziano, że kościół przeciwko rozwodowi cywilnemu samemu w sobie nic nie ma. Zawsze należy jednak pamiętać, że tak czy siak jest się za drugą osobę odpowiedzialnym, bo przed Bogiem cały czas jesteśmy małżeństwem i oczywiście nie ma mowy o innym związku. Dlatego właśnie ciekawa jestem co by było gdybym odpowiedziała że dopuszczam możliwość rozwodu.