Wyszukiwanie zaawansowane

Autor Wątek: nowe nazwisko a informacja dla pracodawcy  (Przeczytany 3972 razy)

Sierpień 18, 2011, 09:47:00
Przeczytany 3972 razy

Puch

• Gość
nowe nazwisko a informacja dla pracodawcy
« dnia: Sierpień 18, 2011, 09:47:00 »
Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże, bo mam problem.
 1,5 tygodnia po ślubie mam podpisać umowę o pracę. Przyjmuję po ślubie nazwisko męża. Prawdopodobnie już kilka dni po ślubie będę miała akt ślubu (tak mi powiedział urzędnik w usc) i wtedy przy odbiorze złożę sobie podanie o wydanie nowego dowodu osobistego.
Czy przy podpisywaniu umowy o pracę mam się posłużyć nowym nazwiskiem i okazać akt ślubu, czy załatwić wszystkie formalności ze starymi danymi i dopiero jak będę miała nowy dowód poinformować o zmianie pracodawcę?
Proszę o odpowiedź, może któraś z Was miała podobny problem, już zajmuje się takimi zagadnieniami.

Sierpień 18, 2011, 09:52:29
Odpowiedź #1

Offline igimama

• Uzytkownicy | uzależnieni

• 1363
    • nasze zdjęcia ślubne
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2011, 09:52:29 »
Cytat: "Puch"
przy podpisywaniu umowy o pracę mam się posłużyć nowym nazwiskiem i okazać akt ślubu
moim zdaniem właśnie tak  :tak:

Sierpień 18, 2011, 09:58:59
Odpowiedź #2

Puch

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2011, 09:58:59 »
Dziękuję za szybką odpowiedź :)

Sierpień 19, 2011, 17:11:01
Odpowiedź #3

Offline skrzatka

• 4918
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2011, 17:11:01 »
Cytat: "Puch"
Czy przy podpisywaniu umowy o pracę mam się posłużyć nowym nazwiskiem i okazać akt ślubu, czy załatwić wszystkie formalności ze starymi danymi i dopiero jak będę miała nowy dowód poinformować o zmianie pracodawcę?
Proszę o odpowiedź, może któraś z Was miała podobny problem, już zajmuje się takimi zagadnieniami.

ja pytałam u mnie w kadrach i panie powiedziały zgodnie, że dopiero z nowym dowodem mam się zjawić i oficjalnie zmienić nazwisko.

Sierpień 19, 2011, 17:20:59
Odpowiedź #4

Puch

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 19, 2011, 17:20:59 »
W takim razie do nowego dowodu po prostu będę się posługiwać starymi danymi tak chyba będzie najłatwiej, bo dziwnie byłoby podać nowe nazwisko i numer starego dowodu.
Pozdrawiam serdecznie:-)

Sierpień 19, 2011, 21:49:02
Odpowiedź #5

Offline aniab

• 4516
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 19, 2011, 21:49:02 »
Puch, przy podpisywaniu umowy powinnaś posługiwać się nowym nazwiskiem (bo w świetle prawa takie będziesz już nosiła). Powinnaś okazać stary dowód (bo nowego jeszcze nie będziesz miała) i akt małżeństwa. Gdy odbierzesz nowy dowód to wtedy powinnaś iść do kadr zgłosić zmianę dowodu.
skrzatka, Twoje panie kadrowe tak powiedziały bo w ten sposób nie będą musiały po kilku dniach robić kolejnego zgłoszenia do ZUSu (zmiana dowodu), czyli będą miały mniej pracy  :P  Ale ogólnie takie postępowanie jest nieprawidłowe  :]

Sierpień 20, 2011, 10:06:26
Odpowiedź #6

Puch

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2011, 10:06:26 »
aniab dziękuję za odpowiedź. Wczoraj sobie to przemyślałam i faktycznie Twoja rada jest najwłaściwsza. Przy podpisywaniu umowy jeśli będę miała już akt ślubu (a powinnam już go mieć) od razu poinformuję pracodawcę, że jestem w trakcie zmiany danych. Jeśli jeszcze aktu nie będę miała to też mimo wszystko poinformuję, że jestem po ślubie i mam nazwisko męża, żeby wszystko od razu było jasne i bez kombinowania.  A nowy dowód pokażę jak odbiorę.
Dzięki wielkie za odpowiedzi :) Dziewczyny jesteście super pomocą :brawo:

Sierpień 22, 2011, 20:52:55
Odpowiedź #7

Offline Boziak

• 4968
    • http://yourdreamskonsultant.wix.com/yourdreams
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2011, 20:52:55 »
ja musiałam u siebie w firmie musiałam napisać oświadczenie o zmianie nazwiska i przesłać kopię aktu małżeństwa, a później po zmianie dowodu oświadczenie o zmianie dowodu :)
Czyli dokładnie nazwisko podaj nowe a dowód jak już będzie :)

Sierpień 23, 2011, 07:38:50
Odpowiedź #8

Offline moly25

• 1556
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 23, 2011, 07:38:50 »
Puch, a ja uważam, że powinnaś posługiwać się nazwiskiem rodowym, aż do momentu wydania nowego dowodu osobistego. W końcu akt małżeństwa przy podpisywaniu umowy nie jest żadnym dokumentem. W moich kadrach dziewczyny powiedziały, że zmienią wszystkie dane jak juz dostarcze nowy nowy dowód z nowyą serią i numerem. Właśnie wczoraj odebrałam zdjęcia na dokumenty ;)

Sierpień 25, 2011, 09:00:45
Odpowiedź #9

agi500

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 25, 2011, 09:00:45 »
Puch, Twoja sytuacja jest dość specyficzna, bo co innego funkcjonować w jakieś firmie od dłuższego czasu (wtedy faktycznie pójście do kadr zanim dostanie się nowy dowód jest bez sensu) a co innego dopiero podpisywać umowę (a po 2 tygodniach ją zmieniać). Wg mnie poinformuj pracodawcę, że jesteś w trakcie uzyskiwania nowych dokumentów, a on sam zrobi to, co uzna za stosowne.

Sierpień 25, 2011, 11:09:43
Odpowiedź #10

MVL

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 25, 2011, 11:09:43 »
moly25 nie zgodzę się z Tobą, ponieważ od dnia ślubu w aktach prawnych funkcjonujesz jako Moly25 Mężatka a nie jako Moly25 Panna. Tym samym, nie ma już osoby o takich danych osobowych, jakie są na dowodzie. Trzeba pamiętać, że dowód osobisty jest tylko dokumentem poświadczającym twoją tożsamość, który wydaje się na podstawie innych dokumentów. Więc bez sensu jest podanie danych z dowodu który jest nieaktualny od dnia ślubu.

moim zdaniem dobrą radę dała agi500 - zapytaj po prostu w kadrach czy też szefa. Bo co firma, to inny pewnie obyczaj :)

Sierpień 25, 2011, 18:18:28
Odpowiedź #11

Puch

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 25, 2011, 18:18:28 »
agi500,
tak właśnie zamierzam zrobić. Dziękuję dziewczyny za wasze opinie, bo wcześniej próbowałam coś na ten temat znaleźć ogólnie w internecie i nic nigdzie nie ma :)

MVL, właśnie, dowód to przecież tylko dokument tożsamości :]
przecież nowe nazwisko mamy już w dniu ślubu a nie w dniu odbioru nowego dokumentu, bo to dopiero byłoby zamieszanie- od kiedy- kto- i jak się nazywa :rotfl:

Sierpień 31, 2011, 13:26:10
Odpowiedź #12

Offline skrzatka

• 4918
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 31, 2011, 13:26:10 »
Te moje kadrowe to już same nie wiedzą czego chcą :) Byłam tam wczoraj, kazały mi jednak napisać wniosek o zmianie danych, bo muszą to podać do ZUS-u. Jak będę miała nowy dowód - mam przyjść kolejny raz ;)
Byłam dziś też złożyć wniosek o nowy dowód... odbiór... masakra 5-10 października! Dobrze, że do zmiany prawka nie będzie potrzebny, wystarczy odpis aktu małżeństwa ;)